CYKLUS SEMINÁŘŮ
Termíny: 20.4.; 18. 5. + září
Semináře jsou určeny pedagogům MŠ a ZŠ 1. stupeň z Prahy.
Uzávěrka přihlášek do 31. 3. 2018.
Akci podpořilo finančním příspěvkem hlavní město Praha.
Vyšší odborná škola pedagogická a sociální, Střední odborná škola pedagogická a Gymnázium, Praha 6, Evropská 33, vás zve
na cyklus seminářů pro pedagogy MŠ a 1. st. ZŠ.
Místo konání: Evropská 33, Praha 6, SOŠP, VOŠ a Gymnázium.
Časová náročnost: 13.00 – 18,30
Účast je bezplatná.
Přihlášky na cyklus seminářů: www.hudebnisos.cz
JEDNOTLIVÉ BLOKY:
Logopedická prevence v hudebních činnostech.
Logopedie v praxi.
Hlasová výchova.
Hra na zobcovou flétnu.
Vokální činnosti.
Hudební činnosti v logopedická prevence v MŠ (Kmentová)
Semináře se budou věnovat uplatnění hudebních (převážně pěveckých) činností v logopedické prevenci a profylaxi v mateřských školách. Zaměří se na povzbuzení komunikačního apetitu, osvojování slovní zásoby a na stimulaci fonematického sluchu.
Nastíní možnosti práce s písní s ohledem na potřeby dětí s narušenou komunikační schopností a s odlišným mateřským jazykem.
Logopedie v praxi (Chudomelová)
V předškolním i základním vzdělávání se pedagogové setkávají s množstvím dětí s oslabenými řečovými schopnostmi. Pojmenujeme si možné dílčí příčiny, které tato oslabení způsobují, a jejich důsledky nejen pro vzájemnou mezilidskou komunikaci, ale především do vzdělávání. Společně se zamyslíme nad upevňováním jednotlivých dovedností nutných pro rozvoj řeči prostřednictvím příkladů cílených hudebních aktivit se skupinou i individuálně naplánovaných pro konkrétní dítě. Naše nápady si samozřejmě vyzkoušíme.
Hlasová výchova (Fendrichová)
Cílem semináře je porozumět mechanismu hlasového projevu a přirozeného dýchání ve vztahu k myšlení, svalům a emocím. Výcvik hlasových dovedností bude vědomou prací s tělem. Důraz bude kladen na sebeuvědomění a ovládání dechu v harmonické rovnováze mezi tělem, myslí a emocemi. Snahou workshopů je seznámit účastníky se skutečností, že hlas je zprávou o kvalitě lidské psychosomatiky a obrazem, zdrcadlením našeho života.
Hra na zobcovou flétnu – (Hurníková)
Cílem workshopu je osvojit si základy hry na sopránovou zobcovou flétnu, získat správné návyky v oblasti dechové, prstové a artikulační techniky.
Dechová cvičení, držení nástroje, základy artikulace, tvoření tónu. Základní hmaty, hra jednoduchých písní v pětitónovém či větším rozsahu.
Metodické materiály vhodné pro předškolní a mladší školní věk, hlavní metodické zásady při kolektivní výuce hry na nástroj.
Zpěv (Lišková)
Seminář se bude věnovat vokálním aktivitám. Jeho součástí bude vhodný výběr a praktický nácvik písní včetně a jejich propojování s dalšími hudebně pohybovými činnostmi. Zaměříme se i na relaxační aktivity.
LEKTOŘI JEDNOTLIVÝCH DÍLEN:
Mgr. Kmentová Milena, Ph.D.
Je speciální pedagožkou se zaměřením na hudební výchovu. Věnuje se propojení hudební výchovy a logopedické prevenci, kultivaci řeči předškolních dětí. Působí jako učitelka v mateřské škole. Pracuje s dětským folklorním souborem. Je autorkou publikace Hudební a řečové projevy předškolních dětí a jejich vzájemné ovlivňování a Slovo, slůvko, slovíčko, honem poběž, písničko!
Mgr. Chudomelová Lada
Je speciální pedagožkou - logopedkou ve speciálně pedagogickém centru pro sluchově postižené. Zabývá se diagnostikou a budováním řeči u dětí se sluchovým a řečovým hendikepem. V minulosti vyučovala v mateřské a základní škole pro sluchově postižené. Hudební prvky využívá v individuálních terapiích a zejména v kroužku cvičení rodičů s dětmi, zaměřeného na rozvoj komunikace.
Mgr. Fendrichová Pavla
Je sopranistkou souboru Linha Singers, učí Hlasovou výchovu na DAMU, sólový, sborový a ansámblový zpěv na pěveckém a muzikálovém oddělení Konzervatoře J. Ježka a PedF UK. Je lektorkou workshopů hlasové techniky – Německo (Jazz Akademie Dortmund), Švédsko (Uppsala), Švýcarsko (Engadin), Praha (DAMU, KJJ) aj.
PhDr. Hurníková Kateřina, Ph.D.
V současné době vyučuje na katedře hudební výchovy na Pedagogické fakultě University Karlovy.
Jako flétnistka spolupracovala s komorními soubory zaměřenými na interpretaci barokní hudby. Zabývá se výukou hry na zobcovou flétnu – od metodických problémů k rozvíjení tvořivosti.
PhDr. Lišková Marie
Působí na Střední a Vyšší odborné škole pedagogické v Praze 6. Zabývá se popularizací hudební výchovy, sbormistrovstvím a pěveckou výchovou. Z její dílny vyšly učebnice hudební výchovy pro ZŠ a další hudebně metodické materiály pro předškolní výchovu.